İçeriğe geç

Ağır Borç Altında Ezilen İçin Dua

Günümüzde borç almadan hayatına devam edebilecek insan gerçekten de çok azdır. Dönemler değiştikçe insanların ihtiyaçları da farklılık göstermektedir. Küresel bir dünyada yaşamamızdan dolayı, dünyanın bir ucunda çıkarılan yeni bir icat bile bugün ülkemizde de temel ihtiyaçlar halini alabilmektedir.

Haliyle hesap yapılmadan alınan borçlar, evdeki hesabın çarşıya uymaması, mücbir nedenler ve bunlara benzer birçok problem nedeni ile ödenemeyen borçlar insanların sırtında ağır bir yük oluşturur. Dinimizce borç almanın bir yasağı ya da yanlış bir hali yoktur. Yalnızca dinimizde alınan borcun karşınızdaki insanı zor durumda bırakmayacak şekilde, vaktinde ödenmesi gereklidir. Haliyle başkalarından borç alan Müslümanlar, bu borcu vaktinde ödeyemediğinde ciddi bir utanç duyar ve ödeyemediği her gün bu yük giderek artar.


Borç Ödeme Duası


Ağır bir borç altında eziliyorsanız, birçok çözüm yolu ürettiğiniz halde hiçbirinden sonuç alamıyorsanız, yine de üzülmeyin. Çünkü Rabbimiz çok yücedir ve bilmediğimiz, anlamadığımız hatta aklımıza hayalimize dahi sığmayacak yerlerden bizlere nimetler verir ve sorunlarımızın tümüne mucizevi yollarla karşılık verir. Bizlere gönderdiği dualarda aslında bu mucizenin bir parçasıdır. Ağır bir borç altında ezilen kulları için de dualar göndermiş, bu etkili dualar ile kullarına çözüm sunmuştur.

Ağır Borçlar İçin Okunabilecek Dualar

  • Elâ vakdı (vagdi) yâ Rabbehü bin-nûri hâceti. Binûri eşme[k]hın celyân serîan kadinkadat (gadingadat).

Anlamı: “Ey Rabbim, Ey bu milletin Rabbi olan Allah’ım.  Sen o nur ile ihtiyaçlarımı gider. Öyle bir Nûr ki, tecellisi seri, süratli olur ve hemen iş biter. “

Bu duanın her gün günlük namazını kılan kişiler tarafından okunması gerekmektedir. Her gün beş vakit namazınızın ardından bu duayı 7 kez okursanız, Allah’ın izni ile ezildiğiniz o borçlar bir anda ödenir, borç derdiniz kalmaz. Hacetiniz kolayca yerine gelir ve ummadığınız biçimde beklemediğiniz şekilde rızıklanırsınız. Ve bu duaya devam ederseniz, ömrünüzce kimseye muhtaç kalmazsınız.

  • Fe yâ şemhasâ yâ şemhasâ ente şemlehâ Ve yâ aytalâ hatlür riyâha tehalhalet.

Anlamı: “Ey Rabbim arka arkaya gelen, kafaları bulandıran kötülükleri gider.”

Eğer ödeyemeyeceğiniz ağır bir borç altına girdiyseniz ve her yolu denediğiniz halde bu borçtan kurtulamadıysanız, bu duayı okumanız faydalı olacaktır. Her gün namazlarınızın ardından 7 kez bu duayı okumalısınız. Bu dua her gün aynı şekilde okunursa, Rabbimiz o kimsenin borcunun ödenmesine kolaylık verir, kolayca borçlarını öder ve rızkı artar.

  • Bi hâmime aynin sümme sinin ve kâfihâ.Hımâyetünâ minhel cibâlü tezelzelet.

Anlamı: ”Hâ Mim, Ayn sonra Sin ve Kaflarıyla; Selâm isminle her nevi kötülüklerde korunuruz.”

Bu duayı dilediğiniz kadar okuyabilirsiniz. Ama unutmayın dualar hem Allah rızası için okunur hem de gerçekten inanarak ve anlamını içinize sindirerek okumanız gerekir. Okuduğunuz bu duanın ardından gönlünüzden geçtiği gibi dualarınızı edebilirsiniz.

  • Allâhümme innî eûzü bike minelhemmi ve hazeni ve eûzü bike minel aczi vel keseli ve eûzü bikeminelcübni vel buhli ve eûzü bike min ğalebeddîne ve kahrir-ricâli.

Anlamı: “Ey Allah’ım. Elem ve şaşkınlık hâlinden, âcizlik ve bıkkınlıktan, korkaklık ve cimrilikten, borcun kendimi alt etmesinden, insanların nefsimi kullanmaya çalışmasından ve kahrından Sana sığınırım.”

Bu duanın anlamı da zaten çok açıktır. Ağır bir borca giren ve bu borcun altında ezilen kimseler, bu duayı borçlarını ödeyene dek her gün sabır ile okursa, tez zamanda borçları rahatlıkla ödeyebilir, işleri rast gider ve rızkı artar.

  • Allâhümme fâcirel hemmi ve kâşifel kurbi mücibe deavâtil muztrrine rahmânedünyâ vel-âhireti ve rahimehümâ ente terhamüni rahmeten tuğnini bihâ ammen sivâk

Anlamı: “Rabbim, kaygıları sonlandıran, sıkıntıyı kovan, çaresizlerin, darda kalanların duasını kabul eden, dünya ve ahirette, iki dünyada da Rahman ve Rahim olan sensin. Beni rahmetinle gani kıl! Bana merhamet et, beni senden başka kimsenin merhametine esir etme.”

Bu duanın bir de rivayeti vardır. Bu rivayeti bilmek, duayı inançlı olarak okumanız için etkili olacaktır. Bu nedenle sizler ile paylaşacağız. Bir gün Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) Ebu Umâme’nin sıkıntılı olduğunu görür ve onun borç yüzünden sıkıntısı olduğunu öğrenir. Ve ona şöyle buyurur: Sana bir dua öğreteyim ki, Yüce Rabbim gamını gidersin. Borcunu ödeme kapısı açsın. Bu duayı sabah, akşam oku.”

  • Allâhümme fâlikal- ısbâhı ve câ ılelleyli sekenen veş-şemse vel-kamera husbânen ıkdı anniddeyne ve ağninî minel-fakri ve emtiğnî bi-sem î ve besarî ve kuvvetî fî sebîlik.

Anlamı: “Sabahın aydınlığını var eden, geceyi dinlenme vakti yapan, güneşi ve ayı hesap vasıtası yapan Allah’ım! Bana borçlarımı ödemeyi nasip eyle, benden fakirliği al, kulağımı, gözümü ve kuvvetimi ancak senin yolunda kullanmayı nasip eyle.”

Bu duanın da okunması gereken belli bir saati yoktur. Dilediğiniz an ve vakitte içinizden geldiği gibi, gerçekten yürekten hissederek bu duayı okursanız, hayırlısı ile Rabbim sizlere borçlarınızı ödemeyi nasip edecektir.

  • Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.

Anlamı: “Allah’ım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda her an, saniye her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

Bu dua düştüğünüz her sıkıntı için okunabilecek, etkili bir duadır. Bu nedenle yalnızca borç amacı ile okunabileceği düşünülmemelidir. Bu duayı günde 444 kez okuyan kişi, yüce Allah’ın izni ile dileği ve isteği her ne ise çözüme ulaştırır. Rabbimiz o kulunun dileğinin gerçekleşmesi için hayırlı bir sebep yaratır ve dualarını kabul eder.

  • Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm.

Bu dua bir sabır duası olarak bilinse de, günde 1000 kez okursanız, Rabbimiz dileğinizce kuvvet verir. Her türlü dert ve sıkıntınızı savmak için bu duayı okuyabilirsiniz.

 

 

Duanı EKLE ve Hayırlı Dualara AMİN de!
Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir