İçeriğe geç

Ev Almak İçin Dua

Günümüzde giderlerimizin en büyük kalemini ev kiraları oluşturmaktadır. Artık eğitim, hayatımızda önemli bir yer tuttuğu için, çocuklarımız daha iyi bir eğitim alsın diye, gelir durumumuzun üzerinde bulunan semtlerde oturmak durumunda kalıyoruz. Aynı şekilde artık iş bulmakta çok kolay olmadığı için, herhangi bir iş bulduğumuzda yol parasından tasarruf etmek ve zaman kazanmak için yine evimizi iş yerimize yakın bir yere taşıyoruz.

Yani aslında ev aldığımızda giderlerimizin büyük bir kısmı da ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle günümüzde pek çok ailenin ve pek çok gencin en büyük hayali bir ev sahibi olmaktır.Günümüz dünyası bizleri bu konuda da birçok olumsuzluklar ile karşı karşıya bırakmaktadır. Fakat Müslüman umutsuzluğa kapılmaz. Ne derler bilirsiniz; “Umut Allah’tan, umutsuzluk şeytandandır.” Bir Müslüman elinden gelen her şeyi yaptıktan sonra duasını eder ve gerisini Allah’a, Rabbimize bırakır. Sizler de ev almak istiyorsanız ve elinizden geleni yaptıysanız sizlerle paylaşacağımız duaları okuyarak bir ev sahibi olabilirsiniz.

Ev Sahibi Olmak İçin Okunacak Esmalar

Bilhassa ev sahibi olmak için okuyabileceğiniz bir esma ya da bir dua bulunmamaktadır. Fakat çeşitli dilek duaları, bu hususta yeteri kadar etkili olacaktır. Aynı zamanda kazancınızı arttırmak ve maddi gücünüzü güçlendirmek için edeceğiniz dualar da ev almak için sizlere yardımcı olacağı için, tercih edebileceğiniz dualardır.

Bilenen en büyük dilek duaları on iki tane etkili esmadan geçmektedir. Öncelikle bu esmaları ve anlamlarını anlatalım ve sonra da bu esmaları ne şekilde zikredeceğinizden bahsedelim.

 • El- Nafi, kulları için yararlı olan ve her türlü güzelliği yaratıcısı anlamına gelmektedir.
 • El- Müheymin, her şeyi bilen, gören ve haberdar olan anlamına gelmektedir.
 • Er- Rauf, merhameti sonsuz ve şefkati çok olan anlamına gelmektedir.
 • El- Fettah, kulları için rahmet kapısını açan ve onların her türlü sıkıntısını yok eden anlamına gelmektedir.
 • El- Bari, kusursuz bir yaratma gücü ve kudretine sahip olan, her şeyi en uygun biçimde yaratan anlamına gelmektedir.
 • El- Kebir, eşi benzeri olmayan bir büyüklüğe sahip anlamına gelmektedir.
 • El- Berr, ihsanı ve iyiliği en bol olan anlamına gelmektedir.
 • El- Mucib, kullarının kendisine ettiği dualara karşılık veren anlamına gelmektedir.
 • Es- Semi, kullarının kendisine el açtığını bilen, kullarının seslerini duyan anlamına gelmektedir.
 • El- Kadir, istediğini istediği zaman ve istediği şekilde yaratmaya gücü olan anlamına gelmektedir.
 • El- Hafız, herkesi ve her şeyi, her türlü kazadan ve beladan koruyan anlamına gelmektedir.
 • El- Latif, kullarına lütufta bulunan, ihsanı en bol olan anlamına gelmektedir.

Bir duayı okurken en önemlisi anlamını bilmektir. Bu nedenle ilk olarak bu Esmaların anlamlarını sizlerle paylaştık. Dualarınızı okumadan evvel abdest almanızı da yine tavsiye ediyoruz. Kuran içerisindeki ayetler okunurken muhakkak abdest almak gerekir fakat bunun dışında kendi kendinize dua ederken ya da bahsettiğimiz tertipleri gerçekleştirirken abdest almanız hayati değildir. Fakat yine de en hayırlı olanı, imkanınız varsa abdest aldıktan sonra dua etmektir. Çünkü sizlerin de bildiği gibi abdest etmenin dua etmek için farz olmaktan evvel birçok fazileti ve faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda peygamber efendimizden bizlere kalan sünnetlerden de biridir.

Ev almak dileği ile edeceğiniz duanın tertibi şu şekilde olmaktadır:

 • İlk olarak besmelenizi çekin.
 • “Subhane rabbiyel aliyyil alel Vehhab” diyerek, esmaları okumaya başlayın.
 • Esmaların sıralı okunması tavsiye edilmektedir. Sırası ile “Ya Müheymin, Ya Bari, Ya Fettah, Ya Semi, Ya Latif, Ya Hafız, Ya Kebir, Ya Mucib, Ya Kadir, Ya Berr, Ya Rauf, Ya Nafi”
 • Ardından kısa bir dilek duası okumanız gerekmektedir. Bu dua da şu şekildedir: “Bismi’l-lâhi ‘alâ nefsî ve mâlî ve dînî. Allâhümme raddinî bikadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahherte velâ te’hîre mâ’accelte.” 
 • “Âmin” deyip, içinizden dileğinizi geçirin ve duanızı tamamlayın.

Duanın tertibi bu şekildedir. Bu tertip 1 kere yapılabileceği gibi dileyen kişiler 3 ya da 7 kere de tekrar edebilirler. Bu duaların sabah ezanı ile güneşin doğuşu arasındaki o en karanlık vakitte ya da yatsı namazından sonraki o sessizlikte okunmasının daha etkili olacağı yönünde bir görüş vardır. Elbette dua etmenin yeri ve zamanı bulunmamaktadır, önemli olan gerçekten içten ve kalbinizin samimiyeti ile dua etmektir. Fakat İslam âlimleri bazı dilek dualarının bahsettiğimiz saatler içerisinde okunmasının daha güçlü bir etki doğuracağından söz ederler. Aynı zamanda Cuma günleri, kandil geceleri gibi mübarek günlerde de bu duaların okunması tesirli olacaktır.

Ev Sahibi Olmak İçin Okunacak Dualar

Ev sahibi olmak için yukarıda bahsettiğimiz Esmalardan oluşan tertip dışında da dualar bulunmaktadır.

 • Dilek dualarının en bilinenlerinden biri gece yarısı okunmaktadır. Gece yarısı abdestinizi alın ve Allah’ın rızası için 2 rekât namaz kılın.
 • Ardından 333 kere aşağıda yer alan duayı okuyun.

قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَن تَشَاء وَتَنزِعُ الْمُلْكَ مِمَّن تَشَاء وَتُعِزُّ مَن تَشَاء وَتُذِلُّ مَن تَشَاء بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلَىَ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

 • Duanın okunuşu şu şekildedir: “Kulillâhumme mâlikel mulki tû’til mulke men teşâu ve tenziul mulke mimmen teşâ’(teşâu), ve tuizzu men teşâu ve tuzillu men teşâ’(teşâu, bi yedikel hayr(hayru), inneke alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun).”
 • Daha sonra 333 kere de ” La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’ün kadiyr.Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.”
 • Son olarak da yine 333 kere Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina ve mevlana fi cemiy’il asarı ve esmai ves sifati ve sellim tesliyma.” diyerek duanızı sonlandırın.

Okuduğunuz bu duanın anlamı şu şekildedir:

De ki: “Mülkün sahibi olan Allah’ım. Mülkü dilediğin kişiye verirsin ve dilediğinde de mülkü alırsın. Ve dilediğini azîz kılarsın ve dilediğini zelil edersin. Hayır, senin elindedir. Muhakkak ki sen her şeye kâdirsin”. Duanızı bitirdikten sonra kalbinizden ne şekilde geçiyorsa, en içten duygularınız ile ev alma isteğinizi Rabbimiz ile paylaşın.

 

 

 

Duanı EKLE ve Hayırlı Dualara AMİN de!
Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir