İçeriğe geç

Borç Ödeme Duası

Hepimiz bir borca sahip olduğumuzda, ilk olarak bu borcu ödeyebilecek maddi kaynaklar bulma gayretinde bulunuruz. Ek iş ararız, yeni bir borç alabileceğimiz bir akraba ya da arkadaşlarımızın kapısını çalarız veya buna benzer faaliyetlerde bulunuruz. Fakat hiç birimiz gerçekten bunu yapabilecek manevi güce sahip miyiz, bunu düşünmeyiz.

İçimizdeki manevi gücü, sabrı ortaya çıkartan en büyük etmen dualardır. Dualar bizleri Rabbimize yakınlaştırır ve her işimizin üstesinden kolayca gelebilmemizi sağlar. Aynı zamanda kendimizi güçlü hissederiz ve referansımız olan Allah olduğu için, kendimize güvenimiz artar, umutsuzluğa kapılmayız.Dinimiz aslında günlük hayatımızı her anlamda kolaylaştırmaktadır. Bir borç sıkıntımız olduğunda Allah’tan yardım istediğimizde ve elimizden geleni yaptığımızda yani tevekkül ettiğimizde biliriz ki, bu borç Allah’ın izni ile en kısa zamanda ödenecektir. Aynı zamanda eğer elimizden gelen her şeyi yaptıysak fakat buna rağmen bir şeyler yolunda gitmiyorsa da, ya vakti vardır ya da hayırlısı böyledir. Bu nedenle yaşadığımız sıkıntılar ve karşılaştığımız zorluklar bizleri kolaylıkla yıkamaz ve manevi dünyamızı zorlayamaz. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz sorun ne olursa olsun elinizden geleni tam anlamı ile yaptıktan sonra Allah’a sığınmanızdır.

Borçları Ödemek İçin Okunabilecek Dualar

Sahip olduğunuz borçları ödeyebilmenize yardımcı olacak, Allah ile bu niyetinizi paylaşmanızı sağlayacak dualar bulunmaktadır. Bu dualar elbette ki sizler ihtiyacınız olan parayı bulmaya çalışırken sizlere yardımcı olacak dualardır. Yani kimse bir sabah uyandığında yastığının altında bir para bulmaz. Fakat borcunuzu ödemek için çaldığınız ilk kapıdan olumlu bir sonuç alabilirsiniz, kazancınızı bereketlendirerek gelirinizden arttırabilirsiniz ya da ek iş arıyorsanız, hayırlısı ile en kısa yoldan ve en zahmetsiz işi bulabilirsiniz. Yeter ki siz Allah’a güvenin ve gereken neyse onu yapın.

  • “Bismillahirrahmanirrahim. Allâhümme fâcirel hemmi ve kâşifel kurbi mücibe deavâtil muztrrine rahmânedünyâ vel-âhireti ve rahimehümâ ente terhamüni rahmeten tuğnini bihâ ammen sivâk.”

Bu duanın anlamı şudur: “Rabbim, kaygıları sonlandıran, sıkıntıyı kovan, çaresizlerin, darda kalanların duasını kabul eden, dünya ve ahirette, iki dünyada da Rahman ve Rahim olan sensin. Beni rahmetinle gani kıl! Bana merhamet et, beni senden başka kimsenin merhametine esir etme.” Bu duayı okuyan kişi, Rabbimizin merhametine ve şefkatine talip olur. Ne dilerse ondan dilediğini dili ile de tekrarlamış olur. Bu duayı gönülden okuyan kişinin dilediği hayırlısı ile kabul olur.

  • “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm.

Sahip olduğunuz borcu ödemek istiyorsanız fakat bir şekilde bu mümkün olmuyorsa, bu duayı okuyun. Yüreğinizde gerçek bir inanç ile bu duayı 1000 defa okursanız, Rabbimiz sizlere borcunuzu ödemenize yarar sağlayacak o gücü ve kuvveti sizlere verir. Sizlere bilmediğiniz ve beklemediğiniz bir yerden rızık yaratır ve borcunuzu ödemenize yardım eder. Aynı zamanda bu kuvvetli dua sadece borç ödemek için değil, her türlü dert ve sıkıntıyı da savmak için okunabilir. Sabah namazının ardından 7 defa okursanız, her türlü derdinize de derman bulursunuz.

  • “Bismillahirrahmanirrahim. Allahümme inni eûzü bike minelhemmi vel hazeni ve eûzü minelaczi vel keseli ve ûzü bike minelcübni velbuhli ve eûzü bike min ğalebeti’d-deyni ve kahrirricali.”

Bu duanın anlamı şudur: “Dünya ve ahiretteki Rabbim. Kederden, acizlikten, üşengeçlikten, korkaklıktan sana sığınırım. Rabbim, cimrilikten ve borcun galebesinden, insanların derdinden sana sığınırım.”

  • “Allâhümme fâlikal- ısbâhı ve câ ılelleyli sekenen veş-şemse vel-kamera husbânen ıkdı anniddeyne ve ağninî minel-fakri ve emtiğnî bi-sem î ve besarî ve kuvvetî fî sebîlik.”

Bu duanın anlamı şudur: “Sabahın aydınlığını var eden, geceyi dinlenme vakti yapan, güneşi ve ayı hesap vasıtası yapan Allah’ım! Bana borçlarımı ödemeyi nasip eyle, benden fakirliği al, kulağımı, gözümü ve kuvvetimi ancak senin yolunda kullanmayı nasip eyle.” Duanın bizzat kullanma amacı borç ödeme niyeti olsa da, her türlü dert ve sıkıntınızda okuyabileceğiniz dualardan biridir.

Bu duaların her biri ayrı ayrı borçlarınızı ödemenize yardımcı olacaktır. Unutmayın ki, kulun Rabbi ile buluşması için illa belirli dualar gerekmez. Sizler bu duaları okuyun fakat dilediğiniz anda içinizden geçtiği gibi Rabbinize elinizi açın ve duanızı edin. Duaların en hayırlısı samimi olanıdır.

Dağlar kadar borcu olan kimsenin okuması gereken dua

 

Duanı EKLE ve Hayırlı Dualara AMİN de!
Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir