İçeriğe geç

Pirince Okunan Dua

Okunmuş pirinç özellikle sınava girecek öğrenciler için yapılmaktadır. Fakat pirince okunabilecek tek dua başarı, şans, hafıza ya da emeklerin karşılığı için edilen dualar değildir. Pirinç bildiğiniz gibi berekettir. Bereket ülkemizde yağmur anlamında kullanılmaktadır ve pirinçte bol yağmur alan iklimlerde yetişir. Zaten bu nedenle pirinç üzerine bereket duaları okumak mümkündür. Yani bağlantı buradadır.

Elbette pirince okunabileceği gibi buğday üzerine de dualar okunabilir.Eğer maddi anlamda sıkıntılar yaşıyorsanız, rızkınızı arttırmak ve kazancınızı bereketlendirmek istiyorsanız, sizler de pirinç tanelerine dualar okuyarak dileğinize ulaşabilirsiniz.


Pirinç üzerine okunduğu bilinen en etkili dualardan biri de “karınca duası“dır.


İnşirah Suresi de pirince okunabilecek bir diğer zikirdir. Bu dua Allah’tan yardım dilemektir. Yani dileklerin yerine gelmesi amacı ile okunmaktadır. Bu nedenle önemli bir duadır.

Duanın Okunuşu: Elem neşrah leke sadrek.Ve vada’na ‘anke vizreke.Elleziy enkada zahreke.Ve refa’na leke zikreke.Feinne me’al’usri yüsren.İnne me’al’usri yüsren.Feiza ferağte fensab.Ve ila rabbike ferğab.

Duanın Anlamı: “Biz senin mutluluğun göğsünü açmadık mı? Senden yükünü indirmedik mi? O senin sırtını ezen yükü. Senin sanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık vardır. O halde boş kaldın mı, yine kalk başka bir iş ve ibadetle yorul. Ancak Rabbine yönel.”

  • Maddi isteklerin kabulü ve maddi yetersizliklerin yok olması için okunabilecek dualar vardır. Belirteceğimiz dua bu amaç ile pirinç tanesinin üzerine okunabilir. Dua okurken niyet etmek ve bu niyeti temiz şekilde içinizden geçirmek çok önemlidir.

PİRİNÇ ÜZERİNE OKUNAN ESMAÜL HÜSNA

Duanın Okunuşu: “Bismillahirrahmanirrahim.Ya Hayyu,Ya Kayyum,Birahmetike estegisu”

Duanın Anlamı: “Allah’ım! Hayy ve Kayyum isminle ve rahmetinle yardımını talep ediyorum.”

  • Pirinçler üzerine bazı Esmalarda okunabilir. Şu an vereceğimiz Esmalar dışında da rızkı, bereketi ya da dileğiniz her ne ise ona niyet edebileceğiniz Esmalar bulunmaktadır. Pirinç tanesine genellikle bereket ve rızık duaları okunduğu için biz sizlere rızık sağlayacak olan Esmalardan vereceğiz.

Esmaların Okunuşu:  Ya Rahmanu Ya Rahim. Ya Latifu Ya Kerim. Ya Rezzagu Ya Mukit.

Esmaların Anlamı:

  • Ya Rahman: Dünyada iyiyi kötüden, zengini fakirden, küçüğü büyükten, mümini kafirden ayırt etmeden, herkese muhtaç oldukları rızkı veren ve himayesi altına alıp besleyip büyüten anlamına gelir.
  • Ya Rahim: Çok merhameti olan, büyük nimetler veren, bağışlayıcı ve merhamet edici anlamına gelir.
  • Ya Latif: Lütfu ve keremi bol olan, lütfeden, ihsanı sınırsız olan, kullarının istek ve ihtiyaçlarını kolayca ulaştıran; nasıl yapıldığı bilinmeyen işleri bilen, bilinmezliklere nüfuz eden, akla gelmeyecek yollardan kuluna nimetler, hayırlarda lütfeden anlamlarına gelir.
  • Ya Kerim: Cömert, iyiliksever, iyiliği ve ikramı bol olan ve herkese yeten anlamına gelir.
  • Ya Rezzak: Dilediğine bol rızık veren, rızka muhtaç olan herkese rızkını veren, yarattığı varlıkların tümünün hayatını devam ettireceği maddi ve manevi olarak muhtaç oldukları her türlü rızkı verip, son nefeslerine dek yaşamalarını sağlayan anlamlarına gelir.
  • Ya Mukit: Yaratılanların tümünün rızkını veren, bakıp koruyan, besleyen, gözeten, muktedir olan, her şeyin karşılığını veren anlamlarına gelir.

 

Duanı EKLE ve Hayırlı Dualara AMİN de!
Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir